Rady a tipy
Ochrana rastlín pred mrazom: Aké typy a prečo zvoliť?
15. december 2023
Rady a tipy
15. december 2023
Máte záhradu a bojíte sa zimných mrazov, ktoré by mohli poškodiť rastliny? Nemusíte, pretože ochrana rastlín pred mrazom si vyžaduje len trochu šikovnosti a bystrého umu. Na čo by ste nemali zabudnúť?
Rastliny v zime oddychujú, aby vás mohli na jar potešiť svojimi zelenými výhonkami. Avšak faktom je aj to, že nie ku každej rastline je zima prívetivá. Mnohé z nich je potrebné zazimovať, aby boli chránené pred poškodením v dôsledku nízkych teplôt.
Mráz môže poškodiť korene i nadzemné časti rastliny, ako sú stonky, listy i kvety a zároveň prispieť k vysušeniu rastliny, pretože tie nie sú schopné čerpať vodu zo zamrznutej pôdy. Tým pádom môže dôjsť až k vyhynutiu rastliny.
Niekedy je potrebné preniesť rastlinu do tepla, inokedy postačí izolácia kvetináča a v prípade stromov náter vápnom.
Ak máte v exteriéri teplomilné črepníkové rastliny, ako muškáty, pelargónie, fuchsie či hortenzie, najjednoduchšie je preniesť rastliny do interiéru, napríklad do garáže, pivnice či chladnej chodby.
Rastliny v črepníkoch sú náchylné na poškodenie mrazom, pretože nemajú takú ochranu ako tie, ktoré sa nachádzajú v zemi.
Ak sú kvetináče s rastlinami príliš veľké a ťažko sa s nimi manipuluje, premiestnite ich na chránené stanovisko vo vonkajšom prostredí, kde budú aspoň čiastočne ukryté pred vetrom, snehom a mrazom. Nezabudnite kvetináče obaliť vhodnou fóliou či rúnom a zabezpečiť odtekanie prebytočnej vody, aby nehnili korene.
V záhradkárskych potrebách nájdete rôzne varianty ochrany črepníkových rastlín pred chladom, ktoré sa dajú použiť na rôzne kvetináče. Zimná ochrana rastlín na kvetináče je z mrazuvzdorných materiálov s odolnosťou voči UV žiareniu. Často je kombináciou tkaniny a hliníkovej fólie a má praktické zapínanie na zips.
Ochrana rastlín pred mrazom môže spočívať v aplikácii ďalšej vrstvy izolácie, napríklad v podobe slamy či mulču. Mulč má niekoľko praktických výhod:
Ak mulč nemáte k dispozícii, použite aspoň staré noviny. Tento spôsob zazimovania je vhodný pre citlivejšie trvalky, ktoré nemožno premiestniť do interiéru.
Výbornou ochranou proti mrazu je kombinácia mulču a mulčovacej fólie. Alternatívou môžu byť podložky s otvorom z kokosových škrupín, ktoré sa dajú použiť na vonkajšie rastliny i tie v kvetináči.
Mladé kmene stromčekov alebo exotické dreviny, ako napríklad banánovník, ochránite pred nízkymi teplotami použitím špeciálnej tkanej izolácie, trstinovej rohože alebo jutoviny, ktorá sa omotá okolo kmeňa. Je nemrznúca a pomáha udržiavať teplo, čím chráni strom pred poškodením. Samozrejme, vhodné sú aj slamené rohože.
Na stromy a kríky menšieho vzrastu sú určené priedušné zimné ochranné kryty z rôznych textílií a poťahy na rastliny, ktoré umiestnite na rastlinu. Alternatívou sú opakovane použiteľné kryty v tvare zvonu.
Výbornou ochranou proti mrazom je vápenné mlieko, pripravené z 1 kilogramu haseného vápna a 5 litrov vody, pričom náter kmeňa a hrubých konárov je potrebné aplikovať najneskôr v januári. Na mráz sú citlivé ovocné stromy, ako napríklad slivky, čerešne či broskyne. Vhodné je ošetriť aj okrasné dreviny, konkrétne sakuru, vŕbu či kalinu.
Nezabúdajte, že pred chladom a nečistotami treba chrániť aj záhradnú techniku. V našom e-shope nájdete napríklad krycie plachty a takisto sa vám pri práci zídu ochranné pomôcky.
Zdroje:
https://www.idealhome.co.uk/garden/garden-advice/how-to-protect-plants-from-frost
https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-protect-plants-from-frost
https://www.gardenersworld.com/plants/quick-ways-to-protect-plants-from-frost/
Doprava v rámci SR zadarmo od 100€
90% produktov máme skladom
Garancia kvality a spoľahlivosti
Vrátenie peňazí do 30 dní
Zákaznícky servis je tu pre vás