Rady a tipy
Tvarovanie živých plotov: Pochváľte sa tým najkrajším
12. jún 2024
Rady a tipy
12. jún 2024
Tvarovanie živých plotov je jedným z dôležitých krokov k upravenej a estetickej záhrade. Poradíme vám, kedy je na strihanie najlepší čas i to, aké náradie a techniky použiť na konkrétne rastliny.
Živý plot je estetickou i praktickou súčasťou záhrady:
Pri správnej starostlivosti vydrží dlhé roky. Stačí ho pravidelne zalievať, občasne prihnojiť a tvarovať. Práve tvarovanie živých plotov je tým kľúčovým aspektom k vizuálne atraktívnej zeleni v záhrade.
Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Môžete sa stretnúť s informáciou, že na tvarovanie živých plotov sú najvhodnejšie mesiace jún alebo august. Avšak je to príliš všeobecné tvrdenie. Riadiť sa môžete nasledovnými pravidlami:
Ak máte ihličnatý živý plot, je dostačujúce zastrihnúť ho raz ročne. Pri listnatých živých plotoch sa tvarovanie odporúča dva až trikrát do roka. V prípade kvitnúcich živých plotov sa vyvarujte jarného strihania.
Hustotu, nádhernú zelenú farbu i krásny tvar dosiahnete tvarovaním živého plota v správnom období a intenzite. Avšak dôležité je, aby ste si vybrali vhodné náradie i techniku.
Praktickými pomocníkmi sú nožnice na živé ploty, takzvané plotostrihy. Na trhu nájdete pestrú paletu produktov, ktoré sú buď na benzín, elektrinu alebo akumulátor. Stále využívané sú aj manuálne varianty. Oceníte ich najmä pri živých plotoch do výšky jedného metra.
Ak máte živý plot, ktorý tvoria veľkolisté dreviny, nie je nad ručné nožnice na živý plot. Vďaka nim môžete tvarovať konárik po konáriku. Vždy dbajte na to, aby boli dokonale ostré!
Živý plot tvoria najčastejšie rastliny, ako napríklad tuja, tis či cyprus. Z listnatých sú obľúbené krušpán, cezmína alebo vtáčí zob. Pri výbere živého plota vždy dbajte na to, aby boli rastliny vhodné do konkrétneho prostredia podľa podnebia a stanovišťa. Zistite si aj to, aký rez je pre ne najlepší.
Pre väčšinu živých plotov z opadavých rastlín a ihličnanov sa odporúča rez so širšou základňou a užšou vrchnou časťou. Avšak krušpán, cezmínu či vtáčí zob môžete vytvarovať aj do originálnych tvarov či sôch.
Pri základnej technike tvarovania živých plotov majte vždy na zreteli dôležitú zásadu – základňa musí byť širšia ako vrchná časť živého plota. Ideálny je mierny sklon v rozmedzí 5 až 10 stupňov. Pri tvarovaní dbajte na vykonávanie rovnomerných a hladkých rezov. Začnite dolu a plynule pokračujte smerom nahor. Správny sklon živého plota zabezpečíte použitím palice zapichnutej do zeme. Zarovnanie hornej časti docielite natiahnutým špagátom.
V letnom období je kľúčovou zložkou pre zdravie a krásu živého plota zálievka. Týka sa to hlavne mladých živých plotov. Tie staršie si vystačia s dostatočným prísunom vody počas najväčších horúčav, ideálne skoro ráno alebo večer. Dobrým pomocníkom na udržiavanie vlhkosti je drvený kôrový mulč, ktorý zoženiete v záhradkárskych potrebách.
Neopomínajte ani pravidelné hnojenie v čase vegetácie, spravidla do konca augusta. Na tuje, cyprušteky a hraby sú vhodné napríklad granulované viaczložkové hnojivá s obsahom síry a horčíka. Nájdete aj také, ktoré sa dajú aplikovať postrekom či zálievkou. Efektívnym riešením sú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín podľa vlhkosti pôdy a teploty.
Doprava v rámci SR zadarmo od 100€
90% produktov máme skladom
Garancia kvality a spoľahlivosti
Vrátenie peňazí do 30 dní
Zákaznícky servis je tu pre vás